کمپ ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس

خانه / کمپ ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس
3.4/5 - (119 امتیاز)

تاریخ بروز رسانی آبان ۱۹, ۱۴۰۱ %%

کمپ ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس بصورت عملیاتی بوده و با همکاری مددیار اعتیاد و روانشناس صورت می گیرد. این درمان غیر دارویی بوده و در جلسات متعدد در کمپ انجام می شود. این جلسات به روش ماتریکس بوده، که دوره آن توسط مددکار و در یک هفته به بیمار آموزش داده می شود. ماتریکس روشی است تایید شده که از سال ۱۹۸۰ به بعد در کمپ های ترک اعتیاد در دنیا استفاده می شود. این روش  توسط انستیتو ماتریکس ابداع شد.

اما اول بدانیم مخدر شیشه و درمان آن چیست ؟

ترک اعتیاد شیشه و نحوه شرایط درمان توهم و هذیان آن در دوره درمانی کمپ، شیشه یک مخدر نیست بلکه یک محرک بسیار قوی هست!!!شیشه یکی از مواد محرکی است که در باور عموم فرقی نمیکند زنان و آقایان در هر سنی تصور می شود که مخدر نیست. به همین دلیل از آن در برخی از باشگاه های ورزشی و برای کاهش وزن استفاده می شود. دلیل این تصور عموم هم این است که چون شیشه به راحتی از بدن دفع می گردد، بنابراین به راحتی نیز قابل ترک است. اما این تصور با توجه به عوارضی که شیشه از خود بر جای می‌گذارد کاملاً اشتباه است.

این ماده را در آمریکا به نام های کریستال و آیس و سایر نام های مشابه دیگر می شناسند. در واقع این ماده از ماده ای شیمیایی به نام مت آمفتامین ساخته شده است که دارای نحوه استفاده متفاوتی است. در این ایران آن را به نام شیشه می شناسند( آموزشی مقاله کمپ ترک اعتیاد شیشه تهران گروه همتا احیاء زندگی ). متأسفانه میزان ابتلا و مصرف این نوع از ماده مخدر در ایران بسیار بالا است و بیشترین مصرف کننده آن جوانان می باشند. این نوع ماده مخدر در بین نوجوانان و جوانان طرفداران بسیاری داشته و یکی از راه های جلوگیری از شیوع آن بالا بردن سطح آگاهی جامعه است.

کمپ ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس
کمپ ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس

علائم مصرف شیشه

یکی از علائم مصرف شیشه بی خوابی می باشد. بار ها دیده شده است افرادی که شیشه مصرف می نمایند دچار بی خوابی های شبانه و عدم آرامش بوده و مرتباً کانال تلویزیون را عوض می نمایند. از جمله علائم ظاهری که سریع قابل تشخیص است، از دست دادن وزن در معتادان به شیشه می باشد. با مصرف زیاد از این ماده ضربان قلب و در پی آن تعداد تنفس افزایش یافته و فرد دچار تپش قلب می شود. این پدیده در نهایت منجر به بالا رفتن دمای بدن و فشار خون شده و شخص احساس گرما می کند. شخصی که به این مرحله رسیده است آب بسیار نوشیده و دارای ضربان قلب نا منظمی خواهد شد. در صورت عدم دسترسی به مواد وی بسیار نا آرام و پرخاشگر شده و امکان دارد دست به خشونت بزند. از دیگر علائم مصرف شیشه عبارت‌اند از:

 • اضطراب
 • گیجی
 • توهم
 • لرزش اندام ها
 • تشنج
 • ایست قلبی
 • مرگ

یکی از بدترین نوع توهمات در میان معتادان، توهمی است که در اثر مصرف شیشه به وجود می آید. این توهمات تا جایی است که این اشخاص ممکن است رنگ ها را بشنوند و صدا ها را ببینند. مصرف مداوم و طولانی مدت شیشه باعث ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید حافظه، توهم در شنوایی و بینایی، جنون آنی ( سایکوز ) و بسیاری از بیماری های اختلال عصبی شود. یکی از آثار سو مصرف شیشه که می تواند منجر به مرگ این معتادان شود، مقاومت آن ها در برابر درمان می باشد. متأسفانه این نوع از معتادان به ندرت علاقه ای به درمان داشته و در اثر مصرف زیاد این ماده، ترشح نورترنسمیتر در بدن بسیار بالا رفته و در مدت زمان کمی باعث تحلیل مغز می شود.

نحوه درمان فرد بیمار که دچار توهمات شده با مصرف شیشه در کمپ ترک اعتیاد چگونه است ؟

اکثر افرادی که اعتیاد به شیشه دارند دارای توهمات دیداری و شنیداری همینطور هذیان گویی هستند که البته با شرایط مصرف شدت آن کم و یا زیاد میباشد.کسانیکه دارای شدت توهمات کمتری هستند معمولا طی دوره درمانی ۲۱ روزه و با قطع مصرف مواد محرک و با گذشت زمان فرد بیمار به حالات اولیه خود برمیگردد و به درمان خود ادامه میدهد تا زمان ترخیص .

اما فرد بیمار که توهمات او شدت زیادی دارد در طول دوره اول درمان همچنان با همان شرایط باشد با تایید پزشک مرکز و روانشناس جهت ویزیت به دکتر روانپزشک ارجاع داده میشود و با نسخه داروی دکتر متخصص دوره دوم درمانی در مرکز با دارو تجویز شده جهت رفع اختلال ها ادامه پیدا میکند و نهایتا تا دوره سوم اما چنانچه این اختلال و توهمات طی سه دوره همچنان برطرف نشود به خانواده بیمار و روانپزشک اطلاع داده میشود چراکه جهت ادامه درمان با نظر دکتر متخصص به خارج از مرکز به بیمارستان تخصصی انتقال داده میشود.

توهمات عوارض اعتیاد شیشه
توهمات عوارض اعتیاد شیشه

اصول کار روش ماتریکس برای درمان شیشه

جوهره ماتریکس، شناسایی خطرات و برنامه ریزی برای آن ها می باشد.

ویژگی های روش ماتریکس

 1. آموزش های ERS-RP ( بهبود اولیه – پیشگیری از لغزش )
 2. آموزش های گروهی- روانی- خانواده- برنامه ۱۲ قدمی
 3. فشرده بودن ( استفاده از عنصر به دلیل کمبود آن در درمان مواد محرک )
 4. ساختارمند بودن ( هر جلسه روی یم موضوع متمرکز می شوند. )
 5. گروهی و تیمی ( در صورت نیاز به متخصص ارجاع داده می شود. )

در دوره های روان درمانی و شناختی- رفتاری، درمانگر سعی می نماید تا بیمار را به شناخت و خودآگاهی به خود رسانیده و تغییرات رفتاری وی را که لازمه داشتن یک زندگی عادی می باشد، در او ایجاد کند. در ایران این جلسات به صورت دو روز در هفته بوده که با حضور بیمار و درمانگر تشکیل می شوند. معمولا با این جلسات، یک دوره سه ماهه یا شش ماهه برای فرد در نظر گرفته می شود. که این مدت زمان بر اساس شرایط بیمار، سرعت و میزان پیشرفت او در درمان صورت می گیرد. این جلسات به صورت تک نفره تشکیل می گردد، اما می توان برای روند بهبودی بهتر و سریعتر، جلسات را در قالب گروه های ۴ الی ۱۲ نفره نیز تشکیل داد. توصیه می گردد که یکی از اعضای خانواده بیمار نیز در چند جلسه اول همراه او باشد. این جلسات به صورت ۳۰ دقیقه ای بوده و مطالب زیر در ان عنوان می شود:

 1. آشنایی بیمار و خانواده وی با اعتیاد
 2. انواع مواد محرک و چگونگی درمان آن ها
 3. شناسایی موقعیت های مشکل آفرین هر بیمار
 4. مهارت های پیشگیری از ایجاد وسوسه
 5. عدم توجه به ولع مصرف و کنترل آن
 6. مهارت های مدیریت موارد احتمالی لغزش و روش های پاک ماندن
 7. افزایش توان در برخورد با عوامل استرس زا و ناملایمات زندگی
 8. مهارت های زندگی سالم و بدون مواد مانند برنامه ریزی کردن
 9. نحوه ارتباط گرفتن با دیگران
 10. ایجاد تفریحات سالم

در روش ماتریکس که برای ترک اعتیاد شیشه علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، درمانگر باید برای بیمار هدف هایی در هر جلسه تعیین کند. این هدف ها شامل:

 1. ترغیب بیمار به ادامه درمان
 2. دور ماندن بیمار از مواد
 3. کاهش وسوسه های ناگهانی و میل به مواد

از این رو برای هر بیمار در هر هفته آزمایش ادرار صورت می گیرد که از ظریق آن میزان دوز مواد در خون را سنجیده و مقدار پیشرفت درمان را بررسی می کنند.

از یقه سفید ها و زندگی جالبشان چه می دانید؟

از آنجایی که یقه سفید ها اغلب از قشر مرفه و متوسط جامعه هستند، مشکلی با تامین هزینه مواد مخدر ندارند. اما آنچه آن ها را به سوی مواد مخدر سوق می دهد، نوع تربیت غلط آنان است. معمولا این افراد آشنایی کافی با مواد مخدر نداشته و دچار برخی از اختلالات روحی و تربیتی هستند. این عوارض نیز ناشی از تربیت نادرست و عدم یادگیری قدرت نه گفتن در جمع های دوستانه است.در کنار این کارتن خواب ها و معتادان، دسته ای زندگی می کنند که نه از روی ظاهرشان و نه از روی نوع زندگی کردنشان نمی توان فهمید که این افراد مبتلا به بیماری اعتیاد هستند. به این افراد در اصطلاح یقه سفید گفته می شود. رئیس درمانگران اعتیاد یقه سفید ها را اینگونه تعریف می کند:

“یقه سفید ها افرادی هستند، که مواد مخدر تاثیر سوء ظاهری بر آن ها نداشته و به راحتی از روی ظاهر آن ها نمی توان تشخیص داد که این افراد معتاد هستند. “

ترک اعتیاد شیشه درمان توهمات و هذیان
ترک اعتیاد شیشه درمان توهمات و هذیان

یقه سفید ها دارای ویژگی های منحصر به خودشان می باشند. مثلا آن ها بیشتر مواد مخدر صنعتی استفاده می کنند تا تریاک، هروئین و… . البته باید عنوان کرد که تنها معتادان شیک جز یقه سفید ها قرار نمی گیرند؛ بلکه نوجوانانی که به دارو های داروخانه ای نیز اعتیاد دارند، جزء این گروه محسوب می شوند. اعتیاد این افراد دائمی نبوده و گاهی به شکل تفننی مواد روان گردان استفاده می کنند.یقه سفید ها اغلب به مصرف مواد محرک شیشه ، گل و دارو های روان گردان و گاهی کوکائین نیز می پردازند. معمولا قشری که به این مواد آلوده هستند را نوجوانان، جوانان، دانشجویان و کارمندان تشکیل می دهند. این دسته از افراد به دلایل گوناگون مانند، رهایی از اضطراب، افزایش بازدهی کاری و تحصیلی، هیجان مضاعف و… اقدام به مصرف مواد مخدر می کنند.

در حقیقت تحقیقات روانشناسی بسیاری نشان داده است که یکی از فاکتور های مهم برای پیشگیری از اعتیاد افراد، برقراری رابطه عاطفی و صمیمانه با افراد خانواده است. با این شیوه از پیشروی اعضای خانواده به سوی مواد مخدر، جلوگیری به عمل می آید.تجربیات نشان می دهد، نوجوانانی که دارای جوی متشنج در خانواده هستند، به سوی گروه همسالان خود بیشتر گرایش داشته و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از این رو باید خانواده ها تحت آموزش های تخصصی اعتیاد قرار گرفته تا بتوانند فرزندان خود را از این بلای خانمان سوز محافظت کنند.

آیا اعتیاد یقه سفید ها با خطر روبرو است؟

از آنجایی که مصرف مواد مخدر در یقه سفید ها به صورت مداوم نیست، این افراد مشکلات ظاهری کمتری نسبت به سایر معتادان داشته و رفتارشان معقول تر است. در حقیقت این افراد خود را معتاد نمی دانند و آثار سویی را که اعتیاد بر آن ها به جای می گذارد را منکر می شوند. این افراد گمان می کنند که بر روی روند اعتیاد خود کنترل داشته و نیازی به ترک و دوری از مواد نمی بینند. اینگونه می شود که آن ها کم کم در منجلاب اعتیاد گرفتار می شوند.

( مقاله اختصاصی مرکز گروه احیا عطر پاکی )

خانم نیلوفر ساکی و آقای صباحی

پایان متن.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

Phone icon
۰۹۰۳۰۲۱۴۸۷۳
واتساپ انتقاد و پیشنهادات متن لمس کنید
WhatsApp icon
واتساپ کمپ ترک اعتیاد
Call Now Buttonتماس فوری روی متن لمس کنید