آزمایش اعتیاد و تست مواد مخدر چیست ؟

خانه / آزمایش اعتیاد و تست مواد مخدر چیست ؟
2/5 - (2 امتیاز)

تاریخ بروز رسانی فروردین ۳۱, ۱۳۹۹ %%

آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج و یا برای شغل، جز موارد الزامی است که باید زن و مرد آن را رعایت کنند. این آزمایش توسط آزمایشگاه های معتبر و تحت شرایط خاص صورت می گیرد. اما این آزمایش ها تا چه اندازه قابل اطمینان هستند؟ و یا اینکه چه نوع مواد مخدری را تحت پوشش قرار می دهند؟

تست آزمایش اعتیاد مواد مخدر
تست آزمایش اعتیاد مواد مخدر

آزمایش اعتیاد تریاک ، شیشه قبل از ازدواج شامل چه مواردی است؟

معمولا در آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج، تریاک و ترکیبات تریاک بیش از سایر مواد مخدر مورد بررسی قرار می گیرند. دلیل این امر نیز فراوانی و ارزان بودن این ترکیبات است. اما تست مثبت اعتیاد به راستی نشان دهنده اعتیاد فرد است؟ بسیار پیش آمده که فردی معتاد نبوده اما تست اعتیاد او مثبت شده است و در حالت دیگر چه بسا افراد معتادی که تست اعتیاد آن ها منفی شده است. اما دلیل این امر چه بوده است؟ آیا می توان توسط روش هایی ،جواب تست اعتیاد را منفی کرد؟

در گذشته به دلیل عدم وجود وسایل آزمایشگاهی دقیق، افراد می توانستند در جواب آزمایش ها دستکاری کنند. اما امروزه با وجود روش های بسیار دقیق نظیر کروماتوگرافی TLC نمی توان حتی از چند میلی گرم مواد مخدر در خون صرف نظر کرد. این روش آنچنان دقیق هستند که می توانند وجود دارو های مسکن نظیر استامینوفن کدئین را نیز به راحتی تشخیص دهند.

به همین جهت است که توصیه می شود ۷۲ ساعت پیش از آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج، از مصرف هرگونه قرص کدئین خودداری کنید. البته باید عنوان کرد که تنها آزمایش هایی به مرحله TLC می روند که جواب آن ها مثبت بوده باشد. در این حالت نیاز به بررسی های بیشتر است، که توسط روش های کروماتوگرافی لایه نازک صورت می گیرد.

تست اعتیاد در آزمایش تا چند روز نشان داده میشود؟

مدت مثبت شدن آزمایش اعتیاد
مدت مثبت شدن آزمایش اعتیاد

در کنار تست های مثبت آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج، آزمایشاتی هستند که با وجود اینکه فرد آزمایش شونده معتاد است، اما جواب تست منفی می گردد. اما دلیل این امر چه می تواند باشد؟ باید بدانید که آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج، تنها وضعیت فرد در چند روز و یا چند هفته اخیر را نشان می دهد و از آنجایی که مواد مخدر نیز بعد از مدتی از بدن خارج می شوند، بنابراین دور از ذهن نیست که نتوان بعد از ۲۱ روز ترکیبات تریاک را در خون مشاهده کرد. به همین دلیل خانواده ها باید روال عرف تحقیقات میدانی را قبل از ازدواج و شغل مربوطه داشته باشند.

آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج، حتی می تواند مواد مخدر دیگر غیر از اعتیاد تریاک و اعتیاد به شیشه را نیز نشان دهد. برای این منظور هم از تست خون و هم از تست ادرار استفاده می شود. در این روش ها برای اطمینان بیشتر Ph خون و وزن مخصوص مواد موجود در خون مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش اعتیاد به گل ماری جوانا و حشیش

جواب آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج برای ماده مخدر گل یا همان ماری جوانا در صورتی مثبت خواهد شد، که میزان غلظت آن در خون بیش از ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر باشد. در این حالت نیز تنها بین ۳ الی ۱۰ روز می توان آن را از طریق ادرار ردیابی کرد. البته مصرف ماری جوانا را می توان از طریق علائم رفتاری نیز تشخیص داد. افرادی که به مصرف ماری جوانا می پردازند، دارای اختلالات رفتاری و فراموشی کوتاه مدت می شوند.

حشیش از جمله مشتقات ماری جوانا می باشد، که نیمه عمر بسیار کمی در بدن دارد. به همین علت است که تشخیص آن تنها تا ۱۰ روز پس از مصرف آشکار می شود. آزمایش حشیش از طریق ادرار بوده و فقط زمانی صورت می گیرد که میزان غلظت ماری جوانا در جواب تست، بیش از ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر باشد. معمولا تست حشیش توسط کیت های استاندارد صورت می گیرد. از آنجایی که آزمایش حشیش توسط آنتی بادی های موجود بر روی کیت صورت می گیرد، تداخل دارویی می توان سبب مثبت شدن جواب آزمایش شود. به همین دلیل ۷۲ ساعت قبل از تست حشیش، از مصرف داروی ایبوپروفن خودداری کنید.

تست آزمایش اعتیاد ادرار و خون
تست آزمایش اعتیاد ادرار و خون

آزمایش اعتیاد به تریاک

این نوع تست، معمول ترین آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج برای افراد می باشد. در این بررسی فرد آزمایش شونده توسط دوربین های مداربسته چک می گردد. البته تست تریاک تنها مختص به این ماده مخدر نمی باشد، بلکه سایر مشتقات آن نظیر مورفین، متادون، کدئین، آمفتامین ها و… نیز، مورد بررسی قرار می گیرند. اما اگر مدت زمان زیادی از مصرف فرد گذشته باشد، آزمایش غربالگری نیز قادر به تشخیص مواد مخدر در خون نمی باشد.

در کنار این موارد، داروهایی وجود دارند که سبب تداخل در جواب آزمایش اعتیاد خواهند شد. از آن جمله می توان به آنتی هیستامین ها و آبنبات های سرد اشاره کرد، که سبب مثبت شدن تست آمفتامین می شوند. همچنین مصرف دارو هایی مانند آنتی بیوتیک های خاص مانند آموکسی سیلین با تست اعتیاد هروئین و کوکائین تداخل دارد.

( مقاله اختصاصی مرکز گروه همتا احیاء زندگی )

خانم نیلوفر ساکی

پایان متن.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

Phone icon
۰۹۰۳۰۲۱۴۸۷۳
واتساپ انتقاد و پیشنهادات متن لمس کنید
WhatsApp icon
واتساپ کمپ ترک اعتیاد
Call Now Buttonتماس فوری روی متن لمس کنید