معرفی انواع مواد مخدر و محرک

مخدر هرویین چیست ؟ ترک اعتیاد هرویین

What is heroin Leave heroin addiction
Rate this {لطفا به محتوا امتیاز دهید}

تاریخ بروز رسانی جولای 21, 2019 %%

هروئین ماده‌ای مخدر بوده که از مشتقات تریاک می باشد. این ماده به شدت اعتیادآور است و برای ترک آن باید تلاش بسیار کرد. هرویین به شکل پودری سفید متمایل به خاکستری، زرد و یا قهوه‌ای وجود دارد. نوعی دیگر آن، به شکل صمغی قهوه‌ای رنگ می باشد که به صورت دود کردن مورد استفاده قرار می گیرد. در کل هروئین به سه شکل استنشاقی، دود کردن و تزریقی پرخطر مواد مصرف می گردد.

What is heroin Leave heroin addiction

What is heroin Leave heroin addiction

این ماده مخدر هرویین بسیار خطرناک است، اما خطر آن زمانی بیشتر می شود، که به دلیل داشتن فروش بیشتر، توزیع کننده و یا فروشنده آن را با مواد دیگری از قبیل شیرخشک، شکر و یا نشاسته مخلوط کرده و به افراد می فروشد.

اشکال مختلف هروئین

در آزمایش‌هایی که بر بروی انواع مواد محرک و توهم زا مانند قرص های روان گردان، قرص های خواب آور، ضد افسردگی ها و آرام بخش ها صورت گرفته است، مشخص گردیده است که در این مواد کمتر از 10 درصد هروئین خالص وجود دارد. وجود ناخالصی در هروئین علاوه بر مشکلات جسمانی که به وجود می‌آورد، باعث خواب‌آلودگی بیشتر نیز می گردد. این کار باعث می شود که فرد بعد از هر مصرف، به اندازه‌ای گیج و منگ گردد، که حواس پنج‌گانه خود را از دست می دهد. این در صورتی است که هروئین خالص به این اندازه مضر نبوده و دارای عوارض کمتری است.

ماهیت مخدر هرویین

این ماده مخدر در نوع خود بسیار قوی و مخرب می باشد. معمولاً افرادی که به این ماده اعتیاد دارند، هرروز بر میزان مصرف آن ها افزوده شده و فقط به یک نوع ماده مخدر بسنده نمی کنند. زیرا که هروئین جز خانواده های شبه افیونی ( اوپیوئید ها) می باشد.  اوپیوئید ها شامل دارو های مانند کدئین و مورفین هستند که از مشتقات مخدر تریاک می باشند. این دارو ها در مقیاس صنعتی نیز برای ترک اعتیاد به کار رفته‌اند، که داروهایی مانند متادون و دمرول از این نوع می باشد. هروئین را می توان در آزمایشگاه های کوچک خانگی از مرفین تهیه کرد. این ماده مستقیماً بر مغز تأثیر گذاشته و در آنجا تبدیل به مرفین می شود.

عوارض تزریق مواد مخدر

تزریق مواد مخدر هرویین

ترک اعتیاد هرویین

راه های مصرف هروئین

  1. هروئین را می توان به روش های زیر مصرف کرد:
  2. این ماده را می توان با تزریق زیر پوست، داخل رگ و یا تزریق به عضله استفاده نمود.
  3. همچنین نوع پودری آن را از راه بینی استنشاق می شود.
  4. مصرف به صورت دود کردن به این شکل است که مقداری پودر هروئین را بر روی زرورق ریخته و در معرض حرارت قرار می دهند و سپس دود و بخار حاصل شده از آن را استنشاق می نمایند.

از بین این سه روش، روش تزریقی آن بیشتر استفاده می گردد. زیرا که در این روش با کمترین مقدار می‌توان بیشترین نعشگی را در کمترین زمان ممکن به دست آورد. این ویژگی ها باعث می شود، افرادی  که دچار وابستگی شدید به هروئین هستند، دوتا چهار بار در روز از آن مصرف نمایند. با تمام صحبت هایی که از هروئین شد می توان به این نتیجه رسید، که  نمی توان این ماده را به تنهایی و فقط با دوری از آن ترک کرد. زیرا که این ماده مستقیماً بر روی مغز تأثیر گذاشته و اثری به مراتب قوی تر از تریاک دارد. بنابراین ترک آن حتماً باید توسط کمپ های ترک اعتیاد و یا مرکز ترک اعتیاد و زیر نظر پزشک صورت گیرد، اما نگران خماری و بدن درد نباشید چرا که برای ترک اعتیاد هرویین در کمپ با نظارت پزشک مرکز براحتی میتوانید دوره فیزیکی (سم زدایی ) بگذرانید.

( مقاله اختصاصی مرکز گروه همتا احیاء زندگی )

خانم نیلوفر ساکی

پایان متن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *