آموزشی مطالب اعتیاد

5 نشانه اعتیاد به قهوه

اعتیاد به قهوه و کافیین
5/5 - (1 امتیاز)

تاریخ بروز رسانی سپتامبر 4, 2020 %%

یکی از نوشیدنی های محبوب بعد از چایی، قهوه می باشد که در طعم های مختلف و با روش های طبخ مختلف، در همه جا دیده می شود. این نوشیدنی سرشار از کافئین بوده و می تواند در انسان احساس سرزندگی و سرحالی ایجاد کند.و مورد مرکز ترک اعتیاد به قهوه جالب میباشد اما باید در نظر داشت!

اما همانطور که می دانید مصرف بیش از اندازه از هر نوع ماده خوراکی می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد. قهوه نیز از جمله نوشیدنی هایی است که خورد بیش از 3 فنجان از آن در طول روز، سبب بروز اعتیاد به آن می شود. در این مقاله بر آنیم که علائم اعتیاد به قهوه را شرح دهیم.

5 signs of coffee addiction

اعتیاد به قهوه

علائم اعتیاد به قهوه

بروز مشکلات معده و روده

قهوه ماده ای ملین بوده که سبب آزاد شدن هرمونی در بدن می شود که در تسریع فعالیت روده، موثر است. از این رو کسانی که زیاد قهوه می خورند، دچار اسهال و ناراحتی های روده ای می شوند. همچنین خوردن قهوه تاثیر سوئی بر عملکرد معده داشته و سبب رفلاکس معده می شود.

حس خستگی بعد از نوشیدن قهوه

قهوه به دلیل داشتن مقادیر بالایی از کافئین، سبب بی خوابی و افزایش عملکرد فیزیکی به اندازه 11 الی 12 درصد بیش از حد معمول می شود. با این حال به دلیل داشتن ماده ای به نام آدنوزین، سطح هوشیاری انسان ابتدا افزایش یافته و سپس ناگهان افت می کند. طی پژوهش های اخیر ثابت شده است، که بعد از نوشیدن بیش از چند فنجان قهوه در طول روز، فرد احساس خستگی کرده و نیاز به خوابیدن دارد. البته از این روند برای افرادی که این حس خستگی را با فنجان قهوه دیگری برطرف می کنند، زیاد مشهود نیست.

ایجاد اضطراب و استرس

شرح داده شد که آدنوزین ماده ای شیمیایی است که بعد از نوشیدن قهوه سبب بروز خستگی در فرد می شود. حال فرد با خوردن قهوه ای دیگر جلوی این فرایند را گرفته و دوباره خود را هوشیار نگه می دارد. اما این بیدار نگه داشتن در طی چند روز متوالی، سبب عصبی شدن و ایجاد اضطراب در فرد می گردد. قهوه با تحریک آدرنالین رفتار افراد را تغییر داده و آن ها را عصبی می کند.

بی خوابی های پی در پی

بی خوابی کشیدن یکی از بدترین تاثیرات را بر روی بدن انسان ها بر جایی می گذارد. برخی از افراد با نوشیدن قهوه سعی در بیدار نگه داشتن خود می کنند. اما این روند کاملا اشتباه است. در حقیقت کاری که قهوه می کند، افزایش زمانی است که شما نیاز دارید به خواب بروید. در نتیجه شما ساعت ها در تخت خود غلط می زنید و در نهایت از ساعات استراحت شما کاسته می شود. با این روند، شما همیشه در طول روز احساس خستگی می کنید.

اعتیاد به قهوه و کافیین

افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب یک امر عادی نیست. اما این پدیده در افرادی که در خوردن قهوه زیاده روی می کنند، به وفور دیده می شود. این علائم حتی در افراد کم سن و سال نیز دیده شده که بر اثر کافئین بسیار در خون می باشد.

افزایش سوخت و ساز بدن

کافئین مکملی چربی سوز می باشد، که سرعت متابولیسم بدن را 3 الی 12 درصد افزایش می دهد. بنابراین احساس گرما و تعریق در بدن می تواند یکی از علائم نوشیدن بیش از اندازه قهوه باشد. این در حالی است که مقادیر بالای کافئین در خون، سبب بروز از دست رفتن آب بدن و دفع آن از طریق کلیه ها می شود. به همین دلیل افرادی که به مصرف زیاد قهوه می پردازند، نباید از خوردن آب غافل شوند.

پایان متن.

نیلوفر ساکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *