ترک اعتیاد بلاگ

اعتیاد در جوانان و دانش آموزان

Rate this {لطفا به محتوا امتیاز دهید}

تاریخ بروز رسانی فوریه 28, 2019 %%

هر ساله تحقیقی در مورد آمار دانش آموزان معتاد صورت می گیرد. طبق آخرین تحقیق به دست آمده در این زمینه، در سال 1380 آمار دانش آموزان دبیرستانی که آلوده به مواد مخدر بودند تقریبا 0.5 درصد بود. این آمار در 1390 به 1 درصد رسید و در 5 سال بعد از آن، با رشد یک درصدی آمار معتادان و اعتیاد به گل و شیشه در مدارس مواجه شدیم. امروزه بیش از 2 درصد معتادان کشور را نوجوانان تشکیل می دهند  در این سنین در کمپ ترک اعتیاد  و مراکز های دیگر مشاهده نمود.

طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته، مصرف گل بیشترین آمار را در میان سایر مواد مخدر در بین نوجوانان دارد، که با تلاش های شبانه روزی سازمان مبارزه با مواد مخدر و همکاری آموزش و پرورش در یک سال گذشته این آمار به طور چشمگیری کاهش یافته است. یکی از راه های کاهش این آمار، آموزش دانش آموزان در مواجهه با تشویق کنندگان به مصرف مواد مخدر است.

گل و شیشه در دانش آموزان و جوانان

اعتیاد در دانش آموزان و جوانان

شیوع بیماری همانند هپاتیت و ایدز با اعتیاد و مصرف مواد مخدر

اعتیاد تنها مشکلی نیست که افراد با آن مواجه هستند، بلکه بیماری هایی که با آن شیوع یافته، نظیر ایدز، هپاتیت و… جز تلفات این بلای خانمان سوز به حساب می آیند. همچنین با نگاهی به آمار طلاق می توان متوجه شد، که 55 درصد طلاق های کشور بر اثر مصرف مواد مخدر یکی از طرفین می باشد و همچنین به میزان 70 درصد از زندانیان کشور، در ارتباط با مواد مخدر هستند. این در حالی که حدود 30 درصد از آمار بیماران مبتلا به ایدز از طریق مواد مخدر بوده و بسیاری از جنایات از قبیل قتل و تجاوز، مربوط به این حوزه می باشد.

و ایدز با اعتیاد و مصرف مواد مخدر

مواد مخدر هپاتیت و ایدز

 اما با این حال باز هم مبارزه علیه مواد مخدر در کشور وجود دارد. در واقع ایران با تقدیم 40 هزار شهید در راه مبارزه با مواد مخدر، یکی از مخالفان اصلی ساخت و توزیع آن در دنیا می باشد. اما به موازات افزایش مبارزات علیه توزیع تریاک در ایران، میزان تولید آن در افغانستان نیز افزایش پیدا می کند. در خصوص این امر می توان گفت که تولید خالص افغانستان در سال 2001 حدود 200 تن تریاک بوده است، که این رقم در حال حاضر به 10 هزار تن در سال رسیده است. با این ظرفیت تولید، ایران به تنهایی نمی تواند مانند سدی در برابر توزیع مواد مخدر عمل کند و نیاز به همکاری های بین المللی است.

مبارزه با مواد مخدر نیاز به بودجه کلان و نیروی انسانی کارآمد دارد. در حال حاضر حدود 11.7 درصد از تولید ناخالص ملی کشور، صرف مبارزه با مواد مخدر می شود. با توجه به اوضاع اقتصادی این روز های ایران، این رقم بسیار بالا بوده و باری اضافی را بر روی دوش دولت تحمیل می کند. لازم است بدانید که هر فرد معتاد روزانه به اندازه 10 تا 20 هزار تومان برای دولت خرج دارد. این در حالی است که در سال آینده، شاهد افزایش 5600 نفر در زمینه ترک اعتیاد در کمپ ها، زندان ها، بسیج و نیروی انتظامی خواهیم بود. این در حالی است که می توان این نیروی انسانی و این سرمایه را صرف آبادانی و اشتغال زایی کرد.

کاهش شدید نرخ توزیع مواد مخدر در کشوربا پیگیری هایی که نیروی انتظامی و سازمان مبارزه با مواد مخدر در زمینه کشف و ضبط مواد مخدر کرده است، ضربه های سنگینی به سرکرده های این باند ها وارد شده است. در جریان عملیات های شناسایی و کشف مواد مخدر، بسیاری از دارایی های این افراد ضبط شده و رهبران این گروه ها روانه زندان شدند.

پایان متن.

مطالب مرتبط

2 نظر در “اعتیاد در جوانان و دانش آموزان

  1. ایرجبرجی جهانی گفت:

    آقا ما اسم کمپ های مخصوص زیر ۱۸سال میخواهیم نه کسی میدونه و نه اطلاعاتی ازش هست فقط نوشتن کمپ زیر این سن افتتاح شد

    1. hamta-rahai گفت:

      سلام .در تهران کمپ چیتگر ،پذیرش زیر 18 سال را دارند. البته در شرایط فعلی اطلاعی از پذیرش یا عدم پذیرش نداریم. لطفا به بهزیستی محل سکونت خودتون مراجعه و در این خصوص کسب آگاهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *