آموزشی مطالب اعتیاد, ترک اعتیاد بلاگ

درمان آسیب اجتماعی اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد

درمان آسیب های اجتماعی در کمپ ترک اعتیاد
3.8/5 - (13 امتیاز)

تاریخ بروز رسانی دسامبر 4, 2021 %%

در مقاله آموزشی خبری درمان اعتیاد کمپ ترک اعتیاد ، نقل قول متاسفانه اعتیاد از آن دسته از آسیب های اجتماعی است، که زیربنای بسیاری از آسیب های دیگر نظیر دزدی، قتل، طلاق و… است. با وجود آنکه تلاش های بسیاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، باز هم شاهد این صدمات اجتماعی هستیم.

در گذشته، تعداد معتادان، بسیار کمتر از امروز بود و همین امر باعث می شد که افراد، با دیدن یک فرد معتاد، به او کمک کرده و او را درمان نمایند. اما امروزه و با رشد انفجاری اعتیاد در جامعه (مخصوصا در کلان شهر ها)، دیگر برای افراد مهم نیست، که فردی در همسایگی و محله آن ها دارای اعتیاد باشد یا خیر.

درمان آسیب اجتماعی در گرو درمان اعتیاد جوانان نوجوانان

اعتیاد جوانان و نوجوانان روند رشد اعتیاد در چند سال اخیر، دلایل بیشماری دارد. عدم کنترل خانواده، ناآگاهی جوانان و نوجوانان در مورد مواد مخدر، تولید مواد مخدر جدید اعتیاد به گل جوانان و بی فکری مسئولان سبب رشد چشمگیر این امر شده است. در حقیقت بسیاری از جوانان گمان می کنند که تنها یکبار مصرف مواد مخدر منجر به اعتیاد آنان نمی گردد، این در صورتی است که بسیاری از محققان اثبات کرده اند، که حتی یک بار مصرف مواد مخدر می تواند، تاثیرات جبران ناپذیری بر روی افراد باقی گذارد.

ترک اعتیاد گل

اعتیاد گل

در گذشته اعتیاد تنها در بزرگسالان مشاهده می شد؛ اما امروزه این نرخ کاهش یافته و شما مصرف بسیاری از مواد مخدر سبک تر نظیر گل را در میان نوجوانان مشاهده می کنید. میانگین سن اعتیاد هم اکنون  15 سال است، که از جمله دلایل آن را می توان به نبود نظارت خانواده و عدم تربیت مناسب در مدارس، در دسترس بودن مواد مخدر دانست.

تحقیقات نشان داده است که بیش از 50 درصد گرایش نوجوانان به مواد مخدر به دلیل دوستی های ناسالم صورت می گیرد. همچنین حضور خرده فروشان مواد مخدر در نزدیکی مدارس، یکی از دیگر از عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان به شمار می آید.

نقش مسئولان در پیشگیری

با توجه به اینکه بسیاری از مسئولان در مورد نقش اعتیاد بر سایر آسیب های اجتماعی آگاهی دارند، با این حال هیچ اقدام منفعلانه ای از جانب آنان صورت نمی گیرد. این در حالی است که حل این مشکل در کوتاه مدت غیر ممکن نیست. در عوض این امر، مسئولان مدام از آمار اعتیاد و نحوه برخورد و جمع آوری معتادان سخن می گویند. این در حالی است که باید این معضل را به صورت ریشه ای حل و ریشه آن برگرفته از موضوعات اقتصادی و سیاسی است.

در حال حاضر بیش از 10 میلیون معتاد به صورت دائم و موقت در کشور وجود داشته، که در صورت ریشه یابی می توان دریافت که علت گرایش بسیاری از آنان فقر است. البته عامل دیگری نظیر، فشار های عصبی، فشار های تحصیلی، عدم آگاهی افراد از مضرات مواد مخدر، اختلالات روانی، کنجکاوی، اعتیاد یکی از اعضای خانواده از جمله عوامل موثر دیگر در امر اعتیاد محسوب می شوند.

درمان آسیب های اجتماعی در کمپ ترک اعتیاد

Treatment of social harm in addiction treatment

درمان در کمپ ترک اعتیاد

با وجود تمامی تفاسیر، هنوز هم روش های پیشگیری، موثرترین راه برای دور کردن افراد از مواد مخدر است. تربیت صحیح، راهنمایی مناسب و آگاه کردن افراد جامعه از انواع مواد مخدر و روش مصرف آن ها، ایجاد اشتغال، پاکسازی محله ها، حضور فعالانه مردم در مبارزه با مواد مخدر، تحول در امر آموزش و پرورش، گسترش مراکز فرهنگی و ایجاد برنامه هایی برای اوقات فراغت نوجوانان، افزایش دانش خانواده در امر اعتیاد، تاسیس بیشتر مراکز ترک اعتیاد و  کمپ ترک اعتیاد از جمله اقداماتی است که می توان در امر درمان بیماری اعتیاد انجام داد.تحقیقات بسیاری نشان داده است، که فقر یکی از دلایل مهم در امر اعتیاد است. اما با این حال، شما اعتیاد را در قشر مرفه نیز مشاهده می نمایید. دلیل آن نیز ،وجود تبعیض ها، محدودیت ها، کمبود محبت و در کل بیماری ها و اختلالات روانی است.

ارتباط میان قلیان کشیدن و مصرف مواد مخدر

قطعا رابطه معناداری میان قلیان و سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که احتمال مصرف مواد مخدر میان افرادی که به مصرف قلیان و مواد مخدر می پردازند، بسیار بیشتر از گروه های دیگر است. متاسفانه در این زمینه خانواده ها، کنترل های لازم را بر روی نوجوانان خود نداشته و شما بسیاری از گروه های سنی 14 تا 25 سال را در قهوه خانه ها خواهید دید.

 

پایان متن.

نیلوفر ساکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *