کمپ ترک اعتیاد دولتی خصوصی تهران مرکز ترک اعتیاد احیاء عطر پاکی بازپروری کلینیک vip شماره مشاوره کمپ با قیمت مناسب هستید؟

اعتیاد پر خطر تزریق مواد مخدر

خانه / آموزشی مطالب اعتیاد / اعتیاد پر خطر تزریق مواد مخدر
Rate this {لطفا به محتوا امتیاز دهید}

تاریخ بروز رسانی آبان ۱۰, ۱۳۹۸ %%

یکی از راه های استعمال مواد مخدر، تزریق کردن می باشد. این روش برای اندام های بدن بسیار خطرناک بوده زیرا که ناخالصی های موجود در مواد باعث انسداد شرایین در بدن می شوند. این انسداد موجب می گردد که اکسیژن کافی به بافت نرسد و در پی آن بافت ورم کرده و از بین برود.

اعتیاد پر خطر تزریق مواد مخدر
اعتیاد پر خطر تزریق مواد مخدر

این تزریق اگر در پا صورت گیرد، باعث انسداد و ورم در پا ها شده که اصطلاحا به آن پای فیل الفانتیازیس می گویند. یکی دیگر از عوارض تزریق مواد مخدر به بدن کاهش سطح ایمنی بدن و لاغری در فرد معتاد است. این ضعف ایمنی می تواند فرد معتاد را مبتلا به بیماری سل، ایدز، هپاتیت و سیروز کبدی کند.

عوارض تزریق مواد مخدر

یکی از بدترین عوارض تزریق مواد مخدر، استفاده از وسایل مشترک در میان معتادان است. این استفاده مشترک باعث ایجاد خطر بیشتری برای معتادان می شود. بیماری های نظیر ایدز و هپاتیت. همچنین احتمال انتقال این بیماری ها در اثر بیماری های مقاربتی بسیار زیاد است. زیرا که اکثر آنان وسایل بهداشتی در اختیار نداشته و آلودگی از طریق جریان خون به بدن آن ها وارد می شود. یکی دیگر از آسیب های ناشی از تزریق، از بین رفتن قسمتی از بدن است که مدام به آن جا تزریق می شود.

تفاوت تزریق با تدخین مواد مخدر

بیمارانی که از راه تدخین و یا اصطلاحا کشیدن به استعمال مواد مخدر می پردازند، قادرند که به میزان تعیین شده ای از مواد استفاده نمایند. اما این کار برای معتادان تزریقی ) همانند مواد شیشه ، مورفین ، هرویین و غیره ) امکان پذیر نخواهد بود. زیرا که این مواد به صورت مستقیم و بدون فیلتر شدن وارد جریان خون آنان شده و هر بار دوز مصرفی آن بالاتر می رود. همچنین احتمال پاره شدن شریان ها در قسمت های از بدن که تزریق به آن ها صورت می گیرد، بسیار زیاد است. در صورتی که رگ ها پاره شوند، احتمال ابتلا به گانگرن ( قانقاریا) و ایسکمی دیستال ( پروگزیمال لخته) افزایش می یابد. این در حالی است که به علت آسیب دیدن بخش های از بدن که در اثر تزریق آسیب دیده اند، معتادان به تزریق به مناطق پر خطر دیگری مانند گردن و پلک می پردازند.

عوارض تزریق مواد مخدر
عوارض تزریق مواد مخدر

تزریق های خطرناک

تزریق مواد در شریان های اصلی بدن مانند فمورال بسیار رایج است و می تواند باعث ترومبوز ورید عمقی (DVT)، سپتمی سمی (گندخونی)، خونریزی شریانی و دردنوروپاتیک شود. تزریق زمانی خطرناک تر می شود که به قسمت های حساس مانند گردن که دارای تعداد بالایی رگ اصلی، اعصاب، نای، مری است، تزریق شود. تزریق در رگ های پستان نیز یکی دیگر از راه هایی است استفاده می شود، که آن نیز موجب تورم می شود. معتادانی که از تمام رگ های بدن خود استفاده نموده اند و دیگر رگی برای تزریق ندارند، از رگ الت تناسلی خود برای تزریق استفاده می کنند. این کار بسیار خطرناک بوده و باعث نعوظ دائم در آنان می شود. در میان تمامی مواد مخدری که به صورت تزریقی استفاده می شوند، مصرف کوکائین از همه خطرناک تر است. زیرا که کوکائین دارای ماده بی حسی بوده و در صورت آسیب به اندام، فرد معتاد متوجه نمی شود. این حس در کنار قدرت و تسلطی که مصرف کوکائین به فرد می دهد، باعث می شود که فرد آسیب بیشتری به خود وارد کند. همچنین تزریق ترکیبی هروئین و کراک که در برخی از مناطق رواج دارد، می تواند موجب بروز آسیب شدید شود. باید خاطر نشان کرد که بسیاری از مواد مخدر خیابانی با پودر های سفید کنده و پودر تالک مخلوط هستند و برای تزریق آن ها باید از حلال های مانند اسید سیتریک استفاده شود. این کار باعث آسیب شدید به بافت های بدن می گردد. منتظر شما همدردان جهت ترک مواد مخدر در مرکز ترک اعتیاد هستیم.

( مقاله اختصاصی مرکز گروه همتا احیاء زندگی )

خانم نیلوفر ساکی

پایان پیام.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

Phone icon
۰۹۰۳۰۲۱۴۸۷۳
واتساپ انتقاد و پیشنهادات متن لمس کنید
WhatsApp icon
واتساپ کمپ ترک اعتیاد
Call Now Buttonتماس فوری روی متن لمس کنید