آموزشی مطالب اعتیاد

بازپروری ترک اعتیاد معتادین متجاهر تا معتادین کت شلواری

معتادان خیابانی و متجاهر
Rate this {لطفا به محتوا امتیاز دهید}

تاریخ بروز رسانی جولای 1, 2020 %%

معتادان کارتن خواب و متجاهر را می توان از وضعیت ژولیده و مندرسشان شناخت. قطعا وقتی شخصی با لباس های پاره و سر روی کثیف از لای بوته های پارکی بیرون می آید، همه می توانند تشخیص دهند که او یک کارتن خواب است. اما با این حال، آمار معتادان متجاهر و کارتن خواب، کمتر از 10 درصد است اما در میان اعتیاد به مواد مخدر در خوشتیپ ها و یقه سفیدها هم…

بازپروری ترک اعتیاد معتادین متجاهر تا معتادین کت شلواری

در کنار این کارتن خواب ها و معتادان متجاهر، دسته ای زندگی می کنند که نه از روی ظاهرشان و نه از روی نوع زندگی کردنشان نمی توان فهمید که این افراد مبتلا به بیماری اعتیاد هستند. به این افراد در اصطلاح یقه سفید مهتادین کت شلواری گفته می شود. رئیس درمانگران اعتیاد یقه سفید ها را اینگونه تعریف می کند:

“یقه سفید ها افرادی هستند، که مواد مخدر تاثیر سوء ظاهری بر آن ها نداشته و به راحتی از روی ظاهر آن ها نمی توان تشخیص داد که این افراد معتاد هستند. “

معتادان خیابانی و متجاهر

camp rehabilitation of drug addiction

یقه سفید ها دارای ویژگی های منحصر به خودشان می باشند. مثلا آن ها بیشتر مواد مخدر صنعتی استفاده می کنند تا تریاک، هروئین و… . البته باید عنوان کرد که تنها معتادان شیک جز یقه سفید ها قرار نمی گیرند؛ بلکه نوجوانانی که به دارو های داروخانه ای نیز اعتیاد دارند، جزء این گروه محسوب می شوند. اعتیاد این افراد دائمی نبوده و گاهی به شکل تفننی مواد روان گردان استفاده می کنند.

اعتیاد به شیشه و کوکایین در قشر مرفه و دانشجویان

یقه سفید ها اغلب به مصرف مواد محرک و دارو های روان گردان و گاهی کوکائین و اعتیاد به شیشه نیز می پردازند. معمولا قشری که به این مواد آلوده هستند را نوجوانان، جوانان، دانشجویان و کارمندان تشکیل می دهند. این دسته از افراد به دلایل گوناگون مانند، رهایی از اضطراب، افزایش بازدهی کاری و تحصیلی، هیجان مضاعف و… اقدام به مصرف مواد مخدر می کنند.پ

از آنجایی که یقه سفید ها اغلب از قشر مرفه و متوسط جامعه هستند، مشکلی با تامین هزینه مواد مخدر ندارند. اما آنچه آن ها را به سوی مواد مخدر سوق می دهد، نوع تربیت غلط آنان است. معمولا این افراد آشنایی کافی با مواد مخدر نداشته و دچار برخی از اختلالات روحی و تربیتی هستند. این عوارض نیز ناشی از تربیت نادرست و عدم یادگیری قدرت نه گفتن در جمع های دوستانه است.

مرکز ترک اعتیاد

مرکز بازپروری ترک اعتیاد

در حقیقت تحقیقات روانشناسی بسیاری نشان داده است که یکی از فاکتور های مهم برای پیشگیری از اعتیاد افراد، برقراری رابطه عاطفی و صمیمانه با افراد خانواده است. با این شیوه از پیشروی اعضای خانواده به سوی مواد مخدر، جلوگیری به عمل می آید.

تجربیات نشان می دهد، نوجوانانی که دارای جوی متشنج در خانواده هستند، به سوی گروه همسالان خود بیشتر گرایش داشته و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از این رو باید خانواده ها تحت آموزش های تخصصی اعتیاد قرار گرفته تا بتوانند فرزندان خود را از این بلای خانمان سوز محافظت کنند.

آیا اعتیاد یقه سفید ها با خطر روبرو است؟

از آنجایی که مصرف مواد مخدر در یقه سفید ها به صورت مداوم نیست، این افراد مشکلات ظاهری کمتری نسبت به سایر معتادان داشته و رفتارشان معقول تر است. در حقیقت این افراد خود را معتاد نمی دانند و آثار سویی را که اعتیاد بر آن ها به جای می گذارد را منکر می شوند. این افراد گمان می کنند که بر روی روند اعتیاد خود کنترل داشته و نیازی به ترک و دوری از مواد نمی بینند. اینگونه می شود که آن ها کم کم در منجلاب اعتیاد گرفتار می شوند و راهی جز درمان در مرکز درمان اعتیاد همتا نمیابند.

پایان پیام.

خانم نیلوفر ساکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *